”Marie Antoinette would have lived here if she had money.”

På Christie´s i New York auktionerades förra veckan utvalda föremål och möbler ur Joan Rivers kvarlåtenskap, vilket gav en inblick i den färgstarka och frimodiga komikerns liv och intressen.

Joan Rivers i sin Upper East side våning i New York. (Foto: Christie´s.)

På en slagauktion den 22 juni och en onlineauktion 16-23 juni på Christie´s i New York såldes en del av Joan Rivers personliga samlingar från hennes luxuösa New York hem på Upper East Side. Hon själv brukade beskriva sin cirka 480 kvadratmeter stora 11-rumsvåning inredd nyklassicistisk stil från 1903 som stället där ”Marie Antoinette hade bott om hon hade haft pengar.” Joan Rivers avled hastigt 81 år gammal i september 2014 till följd av komplikationer hon fick i samband av en rutinmässig halsoperation. Rivers fick sitt stora genombrott på 60-talet på Johnny Carsons The Tonight Show och blev sedermera på 80-talet den första kvinnliga programledaren för en talk show på den attraktiva senkvällens sändningstid. Hon fortsatte göra stand up -framträdanden ända in i det sista – faktiskt allra sista gången på kvällen före det ödesdigra läkarbesöket. I sin komedi Joan Rivers betraktade alla människor, grupper och händelser med samma skarpa blick som letade efter skrattretande drag, utan att glömma bort sig själv som material för skämt. Hon utmanade med sin provokativa genre av humor sin publiks mod att våga skratta åt precis allt – vilket enligt henne var det enda sättet att hantera livet på.

Skål värd människans bästa vän - hundskål av Joan Rivers yorkshireterrier Spike i silver, tillverkad på 1900-talet av Tiffany & Co. Slutpris inklusive köparprovision 13.750 USD (utropspris 500-800 USD). (Foto: Christie´s.)

Skål värd människans bästa vän – hundskål av Joan Rivers yorkshireterrier Spike i silver, tillverkad på 1900-talet av Tiffany & Co. Slutpris inklusive köparprovision 13.750 USD (utropspris 500-800 USD). (Foto: Christie´s.)

Det som inte kanske var så känd för den stora publiken i Europa var hennes seriösa passion för smycken, vilket syntes i hennes privata smyckesamling av antika och moderna smycken av både europeisk och amerikansk tillverkning. Detta intresse var även en inspiration till en av hennes mest lukrativa affärsprojekt, hennes egen bijouteriekollektion på tv-shopkanalen QVC. Enligt Forbes Magazine de olika Joan Rivers kollektioner för QVC (inklusive kläder) hade sålt 1990-2014 för över en miljard dollar. Om dessa bijouterier blir samlarföremål i framtiden kvarstår att se, men smycken och konstföremål ur Joan Rivers personliga samling väckte internationellt intresse inte minst bland konnässörer av Fabergé.

En av auktionens höjdpunkter var denna brosch med en stjärnsafir och diamanter infattade i guld och silver av Fabergés mästare August Holmström 1899-1903. En kittlande bonus var smyckets kejserliga proveniens, det hade tillhört storfurstinnan Maria Pavlovna d.ä. (1854-1920) som var känd för sin magnifika smyckesamling, numera finns delar av den bl.a. i den engelska drottningens ägo. Slutpris inklusive köparprovision 75.000 USD (utropspris 70.000-90.000 USD). (Foto: Christie´s.)

Rivers var sedan tidiga 80-talet stamkund hos Wartski i London, en av världens absolut främsta handlare av antika juveler. Wartski firade i fjol sina 150 år med en fantastiskt informativ och vacker bok ”Wartski: The First Hundred and Fifty Year” skriven av firmans VD, den eminente Geoffrey C. Munn, som i den berättar om Joan Rivers omsorgsfulla och kunniga samlande av Fabergéföremål av den bästa konstnärliga kvalitén.

Fotoram i nefrit, guld och rosenslipade diamanter, ursprungligen gåva från drottning Victoria av England till drottning Louise av Danmark 1898. Slutpris inklusive köparprovision 245.000 USD (utropspris 40.000-60.000 USD). (Foto: Christie´s.)

Fotoram i nefrit, guld och rosenslipade diamanter, ursprungligen en gåva från drottning Victoria av England till drottning Louise av Danmark 1898. Slutpris inklusive köparprovision 245.000 USD (utropspris 40.000-60.000 USD). (Foto: Christie´s.)

En del av de i kontext ”enklare” smycken och föremål såldes på onlineauktionen under en veckas tid, där utropspriserna började bara på några hundra dollar, vilket lär ha givit flera av Joan Rivers fans tillfälle att förvärva sig en bit av ”star dust”.

Geometriska former i diamanter, guld och platina i ett 60-talssmycke ritat av den österrikisk-amerikanska designern Marianne Ostier. Slutpris inklusive köparprovision 4.000 USD (utropspris 3.000-5.000 USD). (Foto: Christie´s.)

Den vanligtvis mer eller mindre regniga midsommarhelgen ger perfekt tillfälle att göra återbesök i bokhyllan.

IMG_1394

Vissa böcker återvänder man till gång på gång och en sådan för mig är Ulla Tillander-Godenhielms ”Jewels from Imperial St. Petersburg” (Liki Rossii & Unicorne Press Ltd.) från 2012. Tillander-Godenhielm är en av världens absolut främsta Fabergé -experter och har skrivit ett antal eminenta böcker om ryska smycken och object d´art. Namnet Tillander är nära förknippat med ämnet även historiskt – finländaren Alexander Edvard Tillander grundade en juvelerarfirma i St. Petersburg 1860 och med åren blev företaget en av leverantörerna till det kejserliga hovet. Efter den ryska revolutionen förflyttades affären till Helsingfors dit släkten återvände, likadant gjorde även den svenska motsvarigheten, företaget och släkten (W.A.) Bolin.

IMG_1395

Boken ger ett omfattande inblick i den ryska juvelerarkonstens guldålder från Katarina den storas tid fram till revolutionen 1917 och innehåller mycket intressanta dokument, till exempel inventarielistor över ryska storfyrstinnors hemgifter – ett sant kalas för smyckesnörden! Bokens informativa och mycket vackra fotoillustrationer bidrar till att göra den ännu mer spännande läsning… oavsett vädret ute.

(PS Boken finns fortfarande att köpa bland annat på amazon.co.uk.)

Trevlig helg & läsning!

Första, andra… och tredje!

Vårens kvalitetsauktioners skörd av smycken gav publiken många valmöjligheter, utmärkta köplägen och inte minst mycket vackert att se på!

Säsongen för kvalitetsauktioner är snart över och under den har en hel del vackra smycken hittat nya ägare. Det kan konstateras att det har blivit svårare att hitta högkvalitativa antikviteter i Sverige – det gäller även för antika smycken. Det är uppenbart i jämförelse med utbudet för några år sedan. Men det behöver naturligtvis inte vara någonting negativt! De flesta av smyckena på vårens kvalitetsauktioner var mer ”vintage” än antika, vilket i sig kanske återspeglar dels det utbudet som finns men även branschens och kundernas alltmer växande intresse för moderna pjäser. I försäljning av antika möbler har inredningstrenderna blivit en nästan avgörande faktor, och det samma kan sägas om förhållandet mellan mode och ”begagnade” smycken, oavsett deras ålder. Nedan finns ett litet urval av några klubbade ”sötsaker”!

W.A. Bolins Bolin Fine Jewellery

Ring i platina med en stor cabochonslipad safir samt ca. 1,50 ct olikslipade diamanter, tillverkad av W.A. Bolin 1939. Ett stiligt art deco smycke av substans! Klubbat pris 60.000 kr (utrop 22.000 kr).

Ett par franskstämplade örhängen med clippssystem i en modern men mycket lekfull design. Tillverkade i 18K vitguld och platina med olikslipade diamanter ca. 7 ct, varav de två centrala briljanterna totalt ca 1 ct. Klubbat pris 58.000 kr (65.000 kr).

Den ovanligt delikata broschen med månstenar och diamanter (däribland 2 briljanter totalt ca. 0,80 ct) infattade i 18K vitguld blev ett mycket bra köp! Tillverkad av E. A. Thomasson AB i Stockholm 1943. Klubbat pris 15.000 kr (utrop 18.000 kr).

Crafoord Auktioner

Denna typiskt stilrena Wiwen Nilsson ring i 18K guld med en cabochonslipad jade tillverkades i Lund 1959 och klubbades på hemmaplan för 19.000 kr (utrop 5.000 kr).

Jugends återkomst?  Ett danskt hängsmycke i 18K guld med två opaler tillverkat av Evald Nielsen i Köpenhamn. Den sensuella jugendformen lockade fram slutpriset 13.000 kr (3.000 kr).

Ibland vill man känna sig både lyxig och praktisk samtidigt – då är ett smyckeur i 18K guld av Patek Philippe en bra lösning! Den smarta designen döljer urtavlan under spännet. Uret från 1960-70 -talet fick slutpris 65.000 kr (30.000 kr).

Kaplans Auktioner

Armband med floralmotiv i platina, diamanter ca. 2,35 ct och en central pärla. Ett förtjusande feminint och elegant ”flörtigt” smycke. Tillverkad av Bengt Ericssons Guldsmedja i Stockholm 1953. Klubbat pris 18.000 kr (utrop 20.000 kr).

Den återigen moderiktiga ringen i 18K guld och vitguld med en stor orientalisk pärla var tillverkad av O.B. Sjögren i Stockholm 1949. Klubbat pris 12.000 kr (utrop 14.000 kr).

Collier nr. 63 i sterlingsilver med intressant modern design andas efterkrigstidens optimistiska elegans och kombinerar funktionalitet med hög grad av hantverksskicklighet. Smycket, designad efter 1945 av Oscar Gundlach Pedersen för Georg Jensen, ligger i sitt originaletui,. Klubbat pris 4.500 kr (utrop 5.000 kr).

Stockholms Auktionsverk

Brosch av 14K guld, boutonpärla och diamanter totalt ca. 11 ct, varav nio briljanter ca 3,00 ct. Detta spännande och högkvalitativa smycke är ett omarbetat hårsmycke från 1800-talets andra hälft, och ekar tidens vurm för ”himmelska” motiv som stjärnor, månskäror och solar. Smycken med denna typ av design är nuförtiden ganska sällsynta eftersom det stora antalet diamanter inte sällan lockade till senare omarbetning och modernisering. Osåld. (utrop 80.000 – 100.000 kr).

Diadem i förgyllt silver med 13 ametister och små halvpärlor, tillverkad i klassisk design på 1900-talet. Ametisterna härstammar från 1800-talssmycken vars proveniens var välbevarad, vilket ger ytterligare en spännande dimension till diademet. Klubbat pris 12.000 kr (utrop 12.000 – 15.000 kr).

”Enkelt” är vackert, som i det här skira smycket från 1910-1920. Collier i platina med två antikslipade briljanter ca. 1,20 ct och fyra mindre antikslipade briljanter. Klubbat pris 22.000 kr (utrop 15.000 – 20.000 kr).

Bukowskis

Foto: Bukowskis

Foto: Bukowskis

Armband i 18K guld med blå och vit emalj. Vilka historiska kontaktpunkter gamla smycken är: 1796 var året då kejsarinnan Katarina den stora av Ryssland dog i Sankt Petersburg och detta ljuvliga armbandet tillverkades i Stockholm! Slutpris 12.250 kr inklusive köparprovision (utrop 10.000 kr – 12.000 kr).

Foto: Bukowskis

Foto: Bukowskis

Den charmiga ringen av Van Cleef & Arpels i 18 K guld, snidad korall, briljanter och smaragder visade de stora internationella varumärkens tjusningskraft! Slutpris inklusive köparprovision 70.800 kr (utrop 50.000 – 60.000 kr).

Foto: Bukowskis

Foto: Bukowskis

Stramt och stiligt! Ring i 18K vitguld med en colombiansk smaragd 26,60 ct och diamanter (i ringskenan), totalt ca. 3,00 ct. Modern tillverkning av stockholmsfirman Ståhl i Stockholm. Återrop (utrop 240.000 – 280.000 kr).

Vill du komplettera smyckeskrinet med någonting ”nytt” men missade ovannämnda auktioner? Det är inte för sent – imorgon, den 14 juni klubbas bland annat dessa smyckena på:

Uppsala Auktionskammare

Brosch i 18K guld och vitt guld med en gul safir ca. 15,5 ct och gammalslipade diamanter och rosenstenar, totalt ca. 3,5 ct. Den vackra geometriska empireformen med den färgade stenen i mitten omringad av diamanter gör broschen tidlös. Utrop 35.000 – 40.000 kr.

Ett tuffare alternativ för den stilsäkra är det spiralformade ormarmbandet med rubinögon i 18K guld, ett parisarbete från 1900-talets första hälft. Utrop 10.000 – 12.000 kr.