”Marie Antoinette would have lived here if she had money.”

På Christie´s i New York auktionerades förra veckan utvalda föremål och möbler ur Joan Rivers kvarlåtenskap, vilket gav en inblick i den färgstarka och frimodiga komikerns liv och intressen.

Joan Rivers i sin Upper East side våning i New York. (Foto: Christie´s.)

På en slagauktion den 22 juni och en onlineauktion 16-23 juni på Christie´s i New York såldes en del av Joan Rivers personliga samlingar från hennes luxuösa New York hem på Upper East Side. Hon själv brukade beskriva sin cirka 480 kvadratmeter stora 11-rumsvåning inredd nyklassicistisk stil från 1903 som stället där ”Marie Antoinette hade bott om hon hade haft pengar.” Joan Rivers avled hastigt 81 år gammal i september 2014 till följd av komplikationer hon fick i samband av en rutinmässig halsoperation. Rivers fick sitt stora genombrott på 60-talet på Johnny Carsons The Tonight Show och blev sedermera på 80-talet den första kvinnliga programledaren för en talk show på den attraktiva senkvällens sändningstid. Hon fortsatte göra stand up -framträdanden ända in i det sista – faktiskt allra sista gången på kvällen före det ödesdigra läkarbesöket. I sin komedi Joan Rivers betraktade alla människor, grupper och händelser med samma skarpa blick som letade efter skrattretande drag, utan att glömma bort sig själv som material för skämt. Hon utmanade med sin provokativa genre av humor sin publiks mod att våga skratta åt precis allt – vilket enligt henne var det enda sättet att hantera livet på.

Skål värd människans bästa vän - hundskål av Joan Rivers yorkshireterrier Spike i silver, tillverkad på 1900-talet av Tiffany & Co. Slutpris inklusive köparprovision 13.750 USD (utropspris 500-800 USD). (Foto: Christie´s.)

Skål värd människans bästa vän – hundskål av Joan Rivers yorkshireterrier Spike i silver, tillverkad på 1900-talet av Tiffany & Co. Slutpris inklusive köparprovision 13.750 USD (utropspris 500-800 USD). (Foto: Christie´s.)

Det som inte kanske var så känd för den stora publiken i Europa var hennes seriösa passion för smycken, vilket syntes i hennes privata smyckesamling av antika och moderna smycken av både europeisk och amerikansk tillverkning. Detta intresse var även en inspiration till en av hennes mest lukrativa affärsprojekt, hennes egen bijouteriekollektion på tv-shopkanalen QVC. Enligt Forbes Magazine de olika Joan Rivers kollektioner för QVC (inklusive kläder) hade sålt 1990-2014 för över en miljard dollar. Om dessa bijouterier blir samlarföremål i framtiden kvarstår att se, men smycken och konstföremål ur Joan Rivers personliga samling väckte internationellt intresse inte minst bland konnässörer av Fabergé.

En av auktionens höjdpunkter var denna brosch med en stjärnsafir och diamanter infattade i guld och silver av Fabergés mästare August Holmström 1899-1903. En kittlande bonus var smyckets kejserliga proveniens, det hade tillhört storfurstinnan Maria Pavlovna d.ä. (1854-1920) som var känd för sin magnifika smyckesamling, numera finns delar av den bl.a. i den engelska drottningens ägo. Slutpris inklusive köparprovision 75.000 USD (utropspris 70.000-90.000 USD). (Foto: Christie´s.)

Rivers var sedan tidiga 80-talet stamkund hos Wartski i London, en av världens absolut främsta handlare av antika juveler. Wartski firade i fjol sina 150 år med en fantastiskt informativ och vacker bok ”Wartski: The First Hundred and Fifty Year” skriven av firmans VD, den eminente Geoffrey C. Munn, som i den berättar om Joan Rivers omsorgsfulla och kunniga samlande av Fabergéföremål av den bästa konstnärliga kvalitén.

Fotoram i nefrit, guld och rosenslipade diamanter, ursprungligen gåva från drottning Victoria av England till drottning Louise av Danmark 1898. Slutpris inklusive köparprovision 245.000 USD (utropspris 40.000-60.000 USD). (Foto: Christie´s.)

Fotoram i nefrit, guld och rosenslipade diamanter, ursprungligen en gåva från drottning Victoria av England till drottning Louise av Danmark 1898. Slutpris inklusive köparprovision 245.000 USD (utropspris 40.000-60.000 USD). (Foto: Christie´s.)

En del av de i kontext ”enklare” smycken och föremål såldes på onlineauktionen under en veckas tid, där utropspriserna började bara på några hundra dollar, vilket lär ha givit flera av Joan Rivers fans tillfälle att förvärva sig en bit av ”star dust”.

Geometriska former i diamanter, guld och platina i ett 60-talssmycke ritat av den österrikisk-amerikanska designern Marianne Ostier. Slutpris inklusive köparprovision 4.000 USD (utropspris 3.000-5.000 USD). (Foto: Christie´s.)